Tesettür Elbise Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

14 Haziran 2019
Tesettür Elbise Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hem tesettür elbise kullanan kişilerin hem de tesettür elbise çeşitlerinin sayısı her geçen yıl daha da artıyor. Birkaç yıl öncesiyle bugünü kıyasladığımızda, tesettür elbise modellerinin çok daha fazla sayıda ve çeşitlilikte olduğu rahatlıkla görülebiliyor. Artık tek tip tesettür giyime alternatif olarak farklı stillerde birçok tesettür elbise bulmak mümkün oluyor. Bu durum güzel olmakla birlikte, tesettür elbise giyen kadınların bazen tercih yapmasında zorlanmasına sebep oluyor. Nitekim onca model ve çeşit arasında kendilerine uygun seçimi yapmak, bazı durumlarda zor olabiliyor. Modam Afra olarak bu haftaki blog yazımızda da bu konuyu ele alacağız. Yazı boyunca tesettür elbise satın alırken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili detaylara değineceğiz. Sizler için faydalı bir blog yazısı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

1. Tesettüre Uygun Elbise Modelleri Tercih Etmek

İlk aşamada tüm tesettürlü bayanların dikkat ettiği gibi, tesettüre uygun elbise modelleri tercihi yapmak önemlidir. Bunun için vücuda çok yapışmayan, aşırı ince olup içi göstermeyen kısaca vücut hatlarını belli etmeyen tesettür elbise modelleri tercih edilmelidir. Bununla birlikte aşırı bol tesettür elbise seçimi yapmak, şık bir görünüm ortaya konulmasına engel olabilir. Dolayısıyla kişinin vücut yapısına uygun ve kararında bir beden seçeneği seçilmelidir.

2. Kişinin Vücuduna Uygun Tesettür Elbise Tercih Etmek

Birçok farklı vücut tipi bulunmaktadır. Normalde uygun durabilecek bir tesettür elbise, geniş kalçalı bir bayan için uygun olmayabilir. Geniş kalçalı kadınların daha çok dökümlü kumaştan tesettür elbise ya da tesettür tunikleri tercih etmesi gerekmektedir. Büyük göğüslü kadınlar ise göğüs detaylı tesettür elbise, yarasa tipi bluz gibi tercihlerde bulunabilirler. Vücut tipine uygun tesettür elbise seçimi yapılmaması halinde, kişi olduğundan daha kilolu ya da kısa gözükebilir. Bu konuda en şanslı kadınlar kıvrımı fazla olmayan, havuç tipi vücuda sahip kadınlardır. Nitekim bu vücut tipine sahip kadınların giydiği birçok tesettür elbise çeşidi, şık bir görüntü ortaya koymalarına engel olmaz. Örneğin, likralı tesettür elbise çeşitleri vücudu genelde sarar. Ancak havuç tipi vücuda sahip kadınlar için bu durum bir dezavantaj olmaktan çıkar.

3. Farklı Tesettür Elbise Kombinleri Yapmaya Çalışın

Tek tip tesettür elbise modelleri satın almaktan ziyade, farklı tesettür parçalar da satın almalısınız. Bunlar arasında tesettür gömlek, tunik, etek, elbise, yelek, kap gibi birçok çeşit sayabiliriz. Böylelikle farklı parçalar üzerinden, şık tesettür elbise kombinleri yapmak için seçenekleriniz genişler. Farklı parçalar sayesinde aklınıza hiç gelmeyen tesettür elbise kombinleri oluşturabilir ve bu sayede şık bir tarz ortaya koyabilirsiniz. Bunun için bir parça satın alınırken tek bir kombin düşünülmemeli; aksine birden fazla kombin düşünülmelidir.

4. Mevsime Göre Tesettür Elbise Tercihi Yapılmalıdır

İlk dönemlerde daha çok koyu renkli tesettür elbise modelleri piyasada hakimdi. Ancak günümüzde siyah, lacivert gibi koyu renkli tesettür elbiselerin yanı sıra pembe, beyaz, sarı, yeşil gibi açık renkli tesettür elbiseler de piyasada bulunmaktadır. Benzer çeşitlilik kumaş türünde de bulunmaktadır. Dolayısıyla tesettür elbise satın alırken hem kumaş hem de renk açısından mevsime uygunluğu gözetmeniz önemli olacaktır. Kavurucu sıcakların olduğu yaz aylarında koyu renkli tesettür elbise tercih etmeniz, ya da yaza uygun olmayan bir kumaş tercih etmeniz sıcaktan daha da bunalmanıza sebebiyet verebilir.

5. Yaşa Göre Tesettür Elbise Tercihi Yapılmalıdır

Tesettür elbiselerde çeşit arttıkça, farklı yaş gruplarına yönelik tesettür elbise grupları da oluşmaya başladı. Bu noktada yaşınıza uygun tesettür elbise tercihleri yapmanızda fayda vardır. Seçtiğiniz tesettür elbise sizi olduğunuzdan çok daha fazla yaşlı göstermemelidir. Yaş grubunuza uygun desenlerde ve kumaş türünde tesettür elbiseler satın almanız, size yakışan ve güzel bir tarz ortaya koymanıza yardımcı olacaktır.

6. Farklı Renklerde Eşarplar Tercih Edebilirsiniz

Tesettür elbise kombinlerinde en önemli detaylardan bir tanesi de eşarp rengidir. Nitekim seçilen eşarp rengi, tesettür elbisenin bütünüyle nasıl duracağını önemli ölçüde etkiler. Bu noktada birbirinden farklı renklerde eşarp çeşitlerini gardırobunuzda bulundurmanızda fayda var. Siyah, yeşil, mor, turuncu gibi düz renk eşarpların yanı sıra, çok renkli ya da desenli farklı eşarp türleri de gardırobunuzda bulundurmalısınız. Eşarbın rengi ve modeli genel görünümü etkilediğinden, tesettür elbise satın alırken kafanızda daha rahat kombinler oluşturabilirsiniz. Bu da tesettür elbise seçiminde daha az zorluk yaşamanıza yardımcı olur.

Modam Afra olarak tesettür elbise satın alırken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Yazı boyunca tesettür elbise tercihinde dikkat edilmesi gerekenleri sizler için 6 ana grup altında inceledik. Farklı tarzlardan ve modellerden bir araya getirdiğimiz tesettür elbise modellerine, yukarıdaki link üzerinden ulaşabileceğinizi hatırlatmak ister, keyifli günler dileriz.

Destek ve Sipariş Hattı x İletişime Geçmek İçin Hemen Tıklayınız. Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.